Echipa UTCN - locul III la competiția „Hard&Soft”, Suceava

În perioada 22-29 mai 2022 la Universitatea Ștefan cel Mare din Suceava s-a desfășurat cea de a 27-a ediție a concursului studențesc internațional Hard & Soft.

Facultatea noastră a fost reprezentată de studenții Dan-George SUCIU și Flaviu Cristian MOLDOVAN din anul III Electronică Aplicată specializarea în limba engleză și studenții Lucas Ștefan MANCIU și Enoh COMȘA din anul II. Echipa facultății a fost coordonată de dl. prof. Dorin PETREUȘ (advisor) și dl. conf. Alin GRAMA (coach).

Tema din acest an a concursului a fost “The Sky is the Limit, iar cele 8 echipe participante au construit câte o dronă conectată la un server web, capabilă să se deplaseze autonom între patru ancore DWM 1001, în funcție de QR-codul citit la punctul de amplasare al acestora.

Echipa facultății noastre s-a clasat pe locul III, motiv pentru care îi felicităm pe cei patru studenți pentru premiul obținut și pentru felul în care au reprezentat UTCN!